Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Zvápenatění včelího plodu

Zvápenatění včelího plodu je houbovité onemocnění, které oslabuje včely. Nemoc způsobuje odolná houba Ascosphaera apis, která může přežívat až 15 let nejčastěji v medu, vosku a pylu, ale také na stěnách úlů, včelařském nářadí a v půdě před úly. Včelí larvy se mohou nakazit potravou, vodou či kůží. Nejvíc náchylné jsou mladé třídenní až seštidenní larvy. Houba útočí v žaludku a střevech larev, kdy proroste až na povrch těla a zde vytvoří plodice. V tu chvíli larva připomíná vápnitou mumii.

Nemocné larvy během 2 dnů hynou, některé už před zavíčkováním. Napadený plod má mírně propadlé a skvrnité zavíčkování, časem se mění v kašovitou hmotu. Nemoc se často objevuje současně s morem včelího plodu. Dle ročního období je nejčastější výskyt nemoci od jara do podzimu, kdy včelstvo více ploduje, s největší intenzitou pak od dubna do června.

U dospělých včel tato nemoc nehrozí, ale mohou být jejími přenašeči. Do jaké míry se nemoc u včel projeví závisí na síle včelstva, kvalitě včelí matky, kvalitě krmiva a okolních podmínkách.

Prevencí je dezinfekce úlu i včelařských nástrojů a pomůcek. Dále pomáhá kyselina mravenčí ve formě odparných desek pod názvem Formidol. Formidol je určen především k tlumení varroázy, lze ho však úspěšně aplikovat i v případě zvápenatění včelího plodu.

Napadené plásty je třeba zničit.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...