Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Zkamenění larev

Zkamenění včelího plodu je spíš vzácné onemocnění. Nemoc způsobuje houba Aspergillius flavus či fumigatus, která se šíří vzduchem, vodou i potravou a je nebezpečná i pro člověka.

Včely se mohou nakazit především pylem, tedy potravou. Nemoc napadá larvy, ale nevyhnou se jí ani dospělé včely. Houba útočí především na larvy, kdy se uvnitř těla larvy přemnoží a proroste až na povrch těla. Larva pak vysychá a mění se na velmi pevnou mumii.

Nemocné larvy během 2 dnů hynou, některé už před zavíčkováním. Napadený plod má mírně propadlé a skvrnité zavíčkování, časem se mění v kašovitou hmotu.

Prevencí je dezinfekce úlu i včelařských nástrojů a pomůcek. Důležité je umístit úl na suchém a slunečném místě a zajistit dobré odvětrávání úlu.

Napadené larvy, včely i plásty je třeba zničit spálením.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...