Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Výroba včelího úlu svépomocí

Za pomoci našich potřeb si můžete vyrobit včelí úl sami. Co k tomu budete potřebovat?
 

Dřevěná prkna

V prvé řadě je zapotřebí mít obstaraná dřevěná prkna o tloušťce 25 mm. Mezi nejvíce používané dřevo na výrobu úlů se řadí borovice, smrk a topol. Prkna je zapotřebí nařezat a ohoblovat. Na výrobu dna je možné použít dvě možné řešení. Oboustrannou konstukci s výškou podmetu 2 cm, aby bylo možné zasunout monitorovací podložku. Nebo může být konstrukce dna vybavena kovovým pletivem, kterým propadají škůdci na monitorovací podložku. Je to z důvodu toho, aby včelař zjistil, zda nejsou včely nakaženy nemocí zvanou Varroáza.
 

Rámky

I rámky si včelař zvládne vyrobit svépomocí. Jen si musí dát pozor na správné rozměry podle typu úlu. Rámek má horní lamelu protaženou, aby zapadla do drážky ve stěně včelího úlu. Svislé lamely rámku by měly být minimálně vzdálené 8 mm od stěny úlu, aby byl zajištěný volný pohyb včel. Posléze je zapotřebí napnout drátky do rámku. Je možné použít vrták a drátky protáhnout rámem, anebo použít skobičky či nastřelovací sponky. Když je toto všechno hotové, provede se nastavení voskových stěn.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...