Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Jaké jsou typy včelích úlů

Včelaři se shodují, že pro začátky včelaření je vhodné použít nízkonástavkový úl Langstrot. Důvodů, proč doporučují tento typ, je několik:
- představuje standardizovaný systém,
- vzhledem k výšce rámku se nabízí více variant včelaření,
- je jednoduchý na obsluhu,
- lze vyrábět svépomocí,
- vyrábí jej dostatečný počet výrobců,
- při přechodu na jiný systém, je možné jej použít jako medníků.

Existují ale i další typy včelích úlú, které lze rozdělit podle několika kritérií:
 

Podle použitého materiálu
- úly umělohmotné
- dřevěné z kulatiny nebo z prken.

Dříve také byly často slaměné, nebo vyrobené z hlíny.
 

Podle druhu díla
- úly s rozběrným dílem – s rámky
- úly s nerozběrným dílem – bez rámků či trámků. Dílo rozebrat nejde, vyřezává se a nelze jej vrátit ke včelám k opakovanému použití.
 

Podle velikosti
- Úly s neměnnou velikostí, u kterých je prostor v úlu pevně dán, nelze měnit, nebo jen výjimečně. Většinou se jedná o úl dvouprostorový, který tvoří plodiště a medník, anebo jednoprostorový, který tvoří košnice.
- Úly s variabilní velikostí lze zmenšovat a zvětšovat dle potřeby. Skládají se z pater tvořených nástavky, které lze na sebe podle potřeby stavět a přehazovat.
 

Podle typu izolace
- Úly tenkostěnné, stěny jsou ze dřeva o síle maximálně 25 mm. Často jen 19 mm a 3 mm sololit.
- Úly izolované, nebo-li uteplené. Ty mívají konstrukci nejčastěji třívrstvou, kde vnitřní a vnější vrstvu tvoří dřevo či sololit a uprostřed je polystyren. Tuto variantu včely nejvíce preferují.

Tenkostěnné úly jsou pro včelaře jednodušší v údržbě, výrobě i na desinfekci. Včely v těchto úlech reagují rychleji na změny vnější teploty. Naopak izolovaný úl brání v letních měsících jeho přehřívání.
 

Podle přístupnosti
- Úl nástavkový, který je složený z několika bedýnek na rámky a ty je možné stavět na sebe.
- Úl vrchem přístupný – ležen, který je složen z mnoha vysokých plástů, které jsou uspořádané jeden vedle druhého.
- Úl zadem přístupný, který umožňuje snadnou manipulaci s česnem. Aby bylo možné vyndat česno z prvního plástu, je zapotřebí nejprve zezadu vyndat všechny plásty jeden po druhém.
 

Podle využití nástavku
- Nízkonástavkové úly, kde všechny nástavky mají stejnou velikost v rozmezí 17 až 18 cm. Systém umožňuje snadnou manipulaci a jednoduchou práci s celými nástavky. Med je možné odebírat častěji.
- Vysokonástavkové úly se stejnou velikostí všech nástavků, a to v rozmezí mezi 20 až 24 cm. Nástavek, pokud je plný medu, je značně těžký. Vyšší rámek usnadňuje včelám termoregulaci při jarním rozvoji.
 

Podle konstrukce
- Úly s vlastní konstrukcí, které se vyrábí vlastnoručně nebo na zakázku.
- Úly s nejednotným standardem. Zde je typickým představitelem česká národní míra 39 x 24 cm, kdy rámek je jednotný a typů úlů je velké množství.

Plně standardizované úly nabízí nejvíce dodavatelů. Tento typ úlů je plně kompatibilní. Typickým příkladem je úl Langstroth.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...