Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Tvorba oddělků

Pod pojmem oddělek si představte malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. Jedná se zároveň o nejvíce používaný způsob vytváření nového včelstva.Nejvhodnější doba pro oddělky je koncem května až do začátku června, nejzazší termín je pak 20. 6.

U úlu s jedním nástavkem nejdříve zúžíme česno. Pak do jeho krajů vložíme 3 – 4 rámky se zásobami medu a pylu. Je také možné je odvíčkovat. Přidáme pak další rámek se souší, kterou polijeme vodou. Do středu se přidají 3 – 4 kusy plástů s jedním či více líhnoucími se plody.

Do oddělku sklepneme mladušky z otevřených plástů, abychom oddělek posílili. Funguje to tak, že na jeden plodový plást oddělku přidáme mladušky z jednoho rámku otevřeného plodu. Po uplynutí jedné až dvou hodin pak přes medocukrové těsto přidám matku v klícce i včelí doprovod.

Včelám potrvá zhruba tři dny, než se k matce dostanou. Průběžně je třeba kontrolovat dostupnost prostoru pro kladení, přidat můžeme případně i další souše. Pátý den se pak podíváme, zda byla matka přijata a klade. Nezapomeňte ani na případné přidání zásob doplněných o medocukrové těsto

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...