Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Mor včelího plodu

Mor včelího plodu je nejnebezpečnější onemocnění larev včel, které nelze léčit. Mor způsobuje bakterie Paenibacillus larvae larvae, spór, která dokáže přežít v půdě okolo napadených včelínů i několik desítek let. Zdrojem infekce mohou být osazované staré úly, infikované plásty, vosk, pyl, med, nářadí, loupež a zalétávání včel, roje neznámého původu, dutiny stromů, nízká hygiena na stanovištích apod. Onemocnění se vyskytuje především v období intenzivního plodování, ale může se vyskytnout kdykoliv je ve včelstvu plod. Příznaky moru jsou zřetelné až u zavíčkovaného plodu.

Bakterie se množí v žaludku odkud se dostává do celého těla. Larvy do stáří 5dnů se nakazí většinou krmivem se spórami a po zavíčkování hynou. Plod je mezerovitý, mění se barva víček, víčka jsou vypouklá, propadlá, případně děravá. Odumřelé larvy tmavnou, rozklad je doprovázen klihovitým zápachem. Včely se uhynulé larvy snaží z úlu odstranit, tím však roznesou infekci do dalších částí úlu.

Dospělé včely jsou proti této bakterii odolné, avšak jsou jejími šiřitely. Bakterie se také může šířit za pomoci dalších parazitů a škůdců.

Při objevení nákazy je informována Státní veterinární správa, která provede nutná opatření proti šíření moru dál. Napadená včelstva se musí co nejdříve zlikvidovat, úly a případně i některé včelařské pomůcky spálit.

Prevence spočívá v průběžné dezinfekci úlů, zásobních plástů i včelařských pomůcek, správné technologii a hygieně chovu, v pravidelném sledování a prohlídkách včelstva. Vhodná dezinfekce proti moru včelího plodu je 5 % louh ve směsi se Savem při běžné teplotě po dobu 5minut.
 

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...