Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Typy včelích úlů

Jelikož se dnes v podstatě výhradně používají nástavkové úly, je výběr včelího úlu vcelku rychlou a jednoduchou záležitostí. Tento typ nabízí výhody v podobě snadné manipulace i dobrého přístupu ke včelstvu.

Vybrat si dále můžete:

· Zateplení úlu

· Rámkové míry

 

Nejvíce rad a tipů ohledně typů úlu získáte od zkušených včelařů. Vyplatí se tedy zajít přímo za nimi a poradit se. Pokud se rozhodujete, zda si pořídit úl zateplený nebo nezateplený, berte ohled především na klimatické podmínky, ve kterých chcete včelařit.

Pokud bydlíte spíše v horských podmínkách, nebo v místě, kde hodně fouká, bude pro Vás lepší úl zateplený. Tento typ navíc umožňuje brzké kladení matky na jaře. Do městských podmínek pak bude stačit úl nezateplený. Nemusíte si však s výběrem příliš lámat hlavu, protože včely se dokáží přizpůsobit různým úlům.

Jako nejpraktičtější se jeví rámková míra 39x24, která je nejpoužívanější, a díky tomu tak na ni na trhu seženete prakticky cokoliv. Pokud jsou větší rámkové míry plné medu, bývají těžké a hrozí u nich i potrhání při vytáčení medu. U menších měr je zase pracnější vytáčení.

 

Co tedy zvolit?

U nezateplených úlů:

· Používejte uteplivku do víka

· Nemusíte škvíry v úlu řešit, včely si je dokáží samy zalepit

· Raději je umisťujte na místa, kde příliš nefouká vítr

 

U zateplených úlů:

· V teplých zimních dnech si dejte pozor na to, aby matka nezačala klást

· Zateplení nepřehánějte, dřív včely žily ve stromech a také zimu přečkaly

 

V případě používání půl rámků myslete na to, že nízké rámky jsou sice lehké, ale pro zimování jsou daleko vhodnější větší rámky, které umožňují vytvoření chumáčku na zimu.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...