Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Včely v zimě

Metabolismus včel funguje i v zimě pořád stejně. Základem pro včelstvo je, aby zimu přežila včelí matka. Ostatní včely se semknou kolem ní do chomáče a udržují teplotu 20-30 ˚C. Čím je zima větší, tím jsou včely k sobě víc semknuté. Včely se mezi sebou střídají, aby neumrzly. Zahřáté včely se ze středu chomáče přemísťují na povrch a včely z povrchu se naopak jdou zahřát dovnitř chomáče. Energii získávají vytápěním chomáče ze získaných zimních medových zásob. Včely dovedou přežít při teplotě, která dosahuje mínus 35 ˚C.

Včelař má za úkol v zimě zajistit klid a zdárné přezimování včelstva. V zimním období včelař odebírá zimní měl z podložek na dně úlů. Měl se posílá na laboratorní rozbor, podle kterého se zjistí, zda nejsou včely nakažené nebezpečnou nemocí zvanou Varroáza, která oslabuje včelstvo a může vést k jeho kolapsu, či úhynu.
 

Hygiena včel

Své výkaly včela v zimě odkládá do výkalového váčku, aby neznečistila plásty a neroznesla případné nemoci. Během zimy, když svítí sluníčko a teplota se dostane nad 5 ˚C, včely na moment vyletí z úlu a váček vyprázdní. Při dlouhotrvajících mrazech však nemohou vylétnout ven a vyprázdnit váček. Proto jsou dlouhodobé mrazy pro včely nebezpečné a včelám hrozí onemocnění.
 

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...