Vážení zákazníci, Provoz internetového obchodu VČELAŘÍK byl přerušen (nakupujte na iVcelarstvi.cz). Kolektiv VČELAŘÍK.cz.

Hniloba včelího plodu

Hnilobu včelího plodu způsobuje široká škála bakterií, které napadají ještě nezavíčkovaný plod. Onemocnět může plod dělnic, trubčic i mateří plod. Bakterie se množí v žaludku včel, kam se dostávají s potravou. Do úlu se ale mohou dostat také infikovanými plásty, včelařskými pomůckami apod.

Onemocnění se nejčastěji vyskytuje v jarních měsících, zvlášť když jsou vlhké, a v první polovině léta. Nemoc často doprovází hnilobný zápach po shnilých jablkách, zápach může být také ostře kyselý.

Jedná se o nebezpečnou nemoc, kdy se nemocná včelstva utrácejí. Pro potvrzení je však nutné laboratorní vyšetření, kdy se zasílají celé plásty s postiženým plodem, nebo výřez plástu o velikosti asi 10 x 15 cm. Potvrdí-li se nákaza, informuje se Státní veterinární správa, která zajistí další nutná opatření. Postižené larvy většinou hynou ještě před zavíčkováním. Plod bývá mezerovitý, v otevřených buňkách se nacházejí uhynulé larvy. Odolnější larvy, nebo v případě slabší infekce, mohou přežít, ale potom vylučují výkaly, které bakterie obsahují a tím se nemoc šíří dál. Některé larvy se také mohou zakuklit a případně vylíhlé včely jsou menší, než je obvyklé a na povrchu těla mají další patogení zárodky, které dál šíří.

Hnilobu včelího plodu lze snadno zaměnit s morem včelího plodu. Ovšem v případě moru dochází k úhynu larev obvykle až po zavíčkování.

Prevence spočívá v průběžné dezinfekci úlů, zásobních plástů i včelařských pomůcek, správné technologii a hygieně chovu, v pravidelném sledování a prohlídkách včelstva.

Aktuality

Vážení zákazníci, od 2.1. dochází ke změně majitele a tedy i provozovatele internetových stránek VČELAŘÍK.cz. Součastně dochází ke změně cen zboží a cen d...